70044126 2648179565232135 3617376311737057280 n

Primul turneu s-a desfăşurat în luna iunie la Alexandria, unde echipa noastră a câştigat două jocuri şi a pierdut unul, poate cel mai important, cel cu echipa CSS-LPS Roman. După ce sportivii noştri câştigaseră Campionatul Naţional Şcolar, în luna mai, la Botoşani, poate pentru că ne-am crezut mai buni sau poate din cauza lipsei terenului de pregătire, echipa noastră a clacat în acet prim turneu la Alexandria, fapt ce ne-a adus tuturor o stare de frustrare şi o dorinţă de revanşă.

    Astfel că la începutul lunii august atunci când am reluat pregătirile, am schimbat ceva și în metodele de pregătire,  reuşind în primul rând schimbarea mentalităţii, dar și o nouă abordare tactică.

    In turneul doi din săptămâna 12-14 septembrie 2019, care s-a desfăşurat la Roman, primul joc pe teren, a fost chiar marea provocare, cu învingătoarea noastră din primul tur, LPS-CSS Roman. Un joc pe care l-am dominat de la început, cu o concentrare demnă de o echipă campioană și pe care l-am câştigat cu scorul de 22 – 7. Ultimul joc l-am câştigat cu scorul de 22 – 9 în faţa celor de la CSS 6 Bucureşti, victorie care ne-a adus şi calificarea în baraj.

    Jocul de baraj s-a desfăşurat pe terenul de la Gherăeşti, pe un frig crunt. Am câştigat barajul, devenind campionii României în anul 2019 la această categorie cu scorul de 21 – 4.

    Menţiuni speciale:

 - Cel mai bun Batter           -    Ionescu Gabriel         -   CSS Călăraşi

 - Cel mai bun outfielder     -    Constantin Valentin   -   CSS Călăraşi

 - Cel mai bun Pitcher         -    Oprea Lucian              -   CSS Călăraşi

 - MVP                                -    Oprea Lucian              -   CSS Călăraşi

Clasament:

  1. CSS Călăraşi
  2. LPS-CSS Roman
  3. CSS 6 Bucureşti
  4. CSS Botoşani

Anunț selecție sportivi

afis CSS 2017 small2